Consent

This site uses third party services that need your consent. Learn more

Skip to content
GRANSHAN


GRAND
EXHIBITION

Discover the exceptional winners of the GRANSHAN competitions. Our GRAND EXHIBITION is our continuously growing online exhibition showcasing the best of global typography and celebrating innovative multiscript designs catering to a diverse linguistic audience.

13th Type Design Competition

GRAND PRIZE

GRAND PRIZE

Adapter Georgian

by Ana Sanikidze

Script Group: Georgian
Typeface Category: A1 Text Typefaces

More details

First Prize

First Prize

AVH Mountain

by Arman Harutyunyan

Script Group: Edik Ghabuzyan Lifetime Achievement Award for Armenian Type Design
Typeface Category: A2 Display Typeface

More details
First Prize

Elma Mono & Trio

by Philipp Neumeyer

Script Group: Cyrillic
Typeface Category: B1 Text Typefaces with a latin complement

More details
First Prize

FZ Shao Lin Gong Fu Ti

by Wen Wang , Yu Chen , Shiyang He

Script Group: Chinese
Typeface Category: A2 Display Typeface

More details
First Prize

IBM Plex Sans KR

by Wujin Sim , Chorong Kim , Dohee Lee

Script Group: Korean
Typeface Category: A1 Text Typefaces

More details
First Prize

KC BanthatThong Text + Display

by Knaz Uiyamathiti

Script Group: South East Asian Scripts
Typeface Category: B1 Text Typefaces with a latin complement

More details
First Prize

Mersad

by Nikoloz Khipashvili

Script Group: Georgian
Typeface Category: B2 Display Typefaces with a latin complement

More details
First Prize

MGHA Meri

by Meri Gharibyan

Script Group: Edik Ghabuzyan Lifetime Achievement Award for Armenian Type Design
Typeface Category: A1 Text Typefaces

More details
First Prize

TT Espina

by Ksenia Karataeva , Yulia Gonina , Marina Khodak

Script Group: Cyrillic
Typeface Category: B2 Display Typefaces with a latin complement

More details

Second Prize

Second Prize

AVH Mountain

by Arman Harutyunyan

Script Group: Edik Ghabuzyan Lifetime Achievement Award for Armenian Type Design
Typeface Category: A1 Text Typefaces

More details
Second Prize

FZJiGothic

by Shiyang He , Beining Wang

Script Group: Chinese
Typeface Category: A2 Display Typeface

More details
Second Prize

Garnish

by Anagha Narayanan

Script Group: South Asian Scripts
Typeface Category: A2 Display Typeface

More details
Second Prize

Garnish

by Anagha Narayanan

Script Group: South Asian Scripts
Typeface Category: B1 Text Typefaces with a latin complement

More details
Second Prize

HanYi Miao Cao

by Hanyi Fonts

Script Group: Chinese
Typeface Category: B2 Display Typefaces with a latin complement

More details
Second Prize

Hasti

by Moslem Ebrahimi

Script Group: Arabic
Typeface Category: A2 Display Typeface

More details
Second Prize

Jinhua Serif

by Xue Tianmeng

Script Group: Chinese
Typeface Category: A1 Text Typefaces

More details
Second Prize

LGV Mefe Erekle

by Lasha Giorgadze

Script Group: Georgian
Typeface Category: A2 Display Typeface

More details
Second Prize

Nocturno Georgian

by Ana Sanikidze

Script Group: Georgian
Typeface Category: A1 Text Typefaces

More details
Second Prize

One Bangkok Text + Display

by Knaz Uiyamathiti

Script Group: South East Asian Scripts
Typeface Category: A1 Text Typefaces

More details
Second Prize

Ortank Hangeul Display

by Noheul Lee , Loris Olivier

Script Group: Korean
Typeface Category: A2 Display Typeface

More details
Second Prize

Setantica

by Alexander Sukiasov , Sergio Titenkov

Script Group: Georgian
Typeface Category: B2 Display Typefaces with a latin complement

More details
Second Prize

SHK Dzeragir

by Syuzanna Hakobyan

Script Group: Edik Ghabuzyan Lifetime Achievement Award for Armenian Type Design
Typeface Category: A2 Display Typeface

More details
Second Prize

Snark

by Anna Uppit

Script Group: Cyrillic
Typeface Category: B2 Display Typefaces with a latin complement

More details

Third Prize

Third Prize

Aktiv Grotesk

by Dalton Maag

Script Group: MULTISCRIPT 2
Typeface Category: C1 Multiscript Text Typefaces

More details